Planeta Ziemia z cieczy nienewtonowskiej to fantastyczny eksperyment oraz zabawa edukacyjna i sensoryczna dla dzieci. W tym wpisie podzielę się z Wami pomysłem na kosmiczne zabawy dla maluchów, przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Dowiecie się także jak zrobić kolorową ciecz nienewtonowską. Myślę, że Ziemia oraz inne planety wykonane z tej masy sprawdzą się m.in. na zajęciach dotyczących kosmosu lub Dnia Ziemi. Zresztą każdy powód jest dobry, by się dobrze bawić.
Kolorowa ciecz nienewtonowska przepis
Poniżej podam ilość składników potrzebnych do stworzenia jednego koloru, ale na blogu znajdziecie też przepis na tradycyjną białą ciecz nienewtonowską TUTAJ
Do wykonania kolorowej cieczy nienewtonowskiej użyliśmy:
- mąka ziemniaczana ( 1 szklanka)
- farby plakatowe ( 1 lub 2 kubeczki w wybranym kolorze)
- woda ( około 0,5 szklanka)
Do farby plakatowej dodajemy odrobine wody i mieszamy. Mąkę ziemniaczaną wsypujemy na talerz i dodajemy rozwodnioną farbę. Całość mieszamy i w ten sposób farbujemy mąkę. Co ważne, jeśli chcecie zrobić taki “obraz” jak my, to nie dodawajcie za dużo wody. Mąka musi być jeszcze sypka. W kolejnym etapie będziemy stopniowo dodawać wody i przemieniać mąkę w kolorową ciecz nienewtonowską.
Planeta Ziemia z cieczy nienewtonowskiej
Pierwszą stworzoną przez nas planetą była Ziemia. Do jej wykonania użyliśmy farbek w kolorze zielonym i niebieskim. Zrobiliśmy dwie porcje kolorowej mąki według powyższych proporcji. Do zabawy przygotowałam jeszcze okrągłą tacę, spryskiwacz (może być tez pipeta lub strzykawka). Warto rozłożyć też folię, żeby zapobiec zabrudzeniom. Ja użyłam czarnych worków na śmieci. Dzieci mogły swobodnie się bawić, a przy okazji powstał kosmiczny klimat. Tworzenie planety poprzedziła pogadanka, oglądanie książek, zdjęć, rysunków itp.
Hania i Oliwer wysypywali zafarbowaną mąkę na tacę. Z zielonej starali się utworzyć lądy, a z niebieskiej oceany. Już samo wysypywanie dostarczało doznań sensorycznych i ćwiczyło motoryk małą. Próba odtworzenia kontynentów była świetną zabawą edukacyjną. Myślę, że dzieci świetnie sobie poradziły! Poznajecie ten duży kontynent? To Afryka 🙂
Teraz czas na spryskanie mąki wodą. Dodanie wody sprawiło, że powstała jednolita masa. Efekt przeszedł nasze oczekiwania, ponieważ Ziemia z cieczy nienewtonowskiej wyglądała nieziemsko! Tak wykonana planeta wyglądała niczym tafla szkła.
Dzieci chwilę przyglądały się swojej twórczości, a potem przyszedł czas na długą i ciekawą zabawę sensoryczną oraz eksperymentowanie z cieczą. Ta magiczna substancja zachowuje się jak ciało stałe, gdy działamy na nią siłą. Natomiast gdy obchodzimy się z nią delikatnie – rozpływa się między palcami. Moc zabawy sprawiła, że z sensorycznej Ziemi powstała zielona ciecz nienewtonowska.
Kosmos pomysł na zabawę- poznajemy planet
Kiedy obserwowałam moje dzieci podczas zabawy wpadłam na pomysł przygotowania całego układu słonecznego i stworzenie takiej ścieżki sensorycznej. Z pewnością kiedyś zrealizuję ten pomysł. Tymczasem udało nam się zrobić jeszcze jedną planetę- Mars
Tym razem zajrzeliśmy do książki o kosmosie. Dzieci wybrały jedną z planet. Wybór padł na tzw. czerwoną planetę. Dlatego też, do mąki dodaliśmy mieszankę farby czerwonej i pomarańczowej. Dzieci dodały jeszcze trochę złotego brokatu. Wykonanie tej planety było dużo łatwiejsze niż Ziemi, ponieważ wystarczyło wysypać jeden odcień pofarbowanej mąki. Dalej dzieci postępowały tak samo, czyli spryskiwały wodą tworząc jednolitą masę.
Mars gotowy! Już można go dotknąć, a nawet postawić na nim stopę. Co powiecie na podróż kosmiczną? Nie ma problemu, rakieta w dłoń i rozpoczynamy odliczanie. A może zabawa kosmitami? Zabaw można wymyślać bez liku. A na koniec wiadomo- kosmiczna, marsjańska lawa dostarczy jeszcze więcej frajdy.
Kosmos dla dzieci- nauka przez zabawę
W podobny sposób możecie stworzyć także inne planety układu słonecznego. Wystarczy tylko dodać odpowiedni kolor farby. Podoba Wam się taka twórcza, edukacyjna i sensoryczna zabawa? Moim dzieciom bardzo!
Może zainteresują Was również inne wpisy na blogu o podobnej tematyce:
- Ziemia eksperyment z cukierkami
- Kosmiczne kamienie zabawa
- Praca plastyczna z okazji Dnia Ziemi
- makieta planety Ziemia – ścieżka sensoryczna
- Kosmos pomysły na zabawy i prace plastyczne
—————————————————————————————————————————————————–