Wszyscy używają widelca do jedzenia, syrenka Ariel do czesania, a my do malowania 🙂  Niebanalnie, kreatywnie i co najlepsze, efektownie 🙂 Hania i Oliwier tworzyli z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. Spróbujcie zaskoczyć swoje dziecko i zamienić pędzel na widelec…

Dziś pokażemy jak poszerzyć doświadczenia plastyczne dzieci i namalować kurczaczka oraz koguta…widelcem.

Do wykonania kurczaczka i koguta użyliśmy:

– białą i pomarańczową kartkę z bloku rysunkowego
– farby plakatowe
– widelec
– flamastry

 

Jak namalować kurczaczka

Widelec w dłoń i do dzieła! Nakładamy żółtą farbkę i za pomocą widelca rozprowadzamy ją na kartce, tak by powstał okrągły, pierzasty kształt przypominający kurczaczka 😉 Najlepiej wykonywać ruchy od środka do zewnątrz. Można to porównać do malowania promieni słońca. Gdy nasza rozczapierzona kuleczka jest gotowa, odkładamy ją do wyschnięcia. W tym czasie wycinamy dziób, oczy i nóżki. Na koniec przyklejamy te elementy. Uroczy i zwariowany kurczaczek gotowy 🙂

Jak namalować koguta

Czas na koguta z pięknym upierzeniem. Zaczynamy od narysowania flamastrem kształtu przypominającego koguta – zobaczysz na zdjęciach o co mi chodzi 😉 Malować będziemy oczywiście widelcem. Tym razem używamy kilku kolorów farbek. Rozprowadzamy widelcem kolory i mieszamy je ze sobą. Gdy farby wyschną możemy dorysować flamastrem dziób, grzebień, nóżki, lub wyciąć z kolorowych kartek i przykleić.

Tworząc kurczaczki i koguta, celowo zaproponowałam dzieciom  użycie widelca. Dzięki niemu uzyskaliśmy ciekawy efekt. Trochę podobny do wydrapywanki. Ja to nazywam „efektem pazurków”. Kurczaczek wygląda jak pierzasta, rozczochrana kuleczka. Natomiast kogut jest barwny, jego piórka się mienią kolorami, podobnie jak u prawdziwego koguta. Podczas malowania widelcem dzieci rozwijają zdolności manualne, wyobraźnie oraz kreatywność.

 

Ten sposób możecie wykorzystać, tak jak my do namalowania kurczaczka i koguta, lub np. pawia.  Co jeszcze można namalować widelcem,hmm? Jaki masz pomysł?