W kalendarium imprez przedszkolnych można znaleźć nietypowe święta. Jednym z nich jest Dzień Dyni. Organizowany jesienią, kiedy to z polskich pól zbiera się dynie. W dzisiejszym wpisie znajdziesz pomysły na zajęcia z przedszkolakami z okazji Dnia Dyni. Możesz zrealizować wszystkie zabawy lub wybrane. Zorganizowanie Dnia Dyni to ciekawa alternatywa dla Halloween i moim zdaniem o wiele lepsza:)

W Dzień Dyni wszystkie dzieci są ubrane na pomarańczowo. Rodzice mogą wykazać się kreatywnością i być może przygotują nawet przebranie dyni np. z bibuły. Warto również przygotować jakąś potrawę z dyni lub ciasto dyniowe.

1. Podróż do Krainy Dyni

Nauczycielka ubrana na pomarańczowo zaprasza dzieci na wyprawę do Krainy Dyni. Dzieci ustawiają się w pociąg i jadą na wycieczkę. W tle gra piosenka pt. „Jedzie pociąg”

2. Poznajemy dynie

Zatrzymujemy się w Krainie Dyni. Dzieci siadają na dywanie w kole. W środku leżą dynie różniące się kształtem i kolorem. Czas na zajęcia badawcze i obserwacje. Dzieci oglądają, dotykają dynie. Obserwują wnętrze dyni (miąższ oraz pestki). Nauczycielka kieruje rozmową, dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie”Co można zrobić z dyni?”

3.”Dyniowe zawody”

 • Toczenie dyni
 • Kręgle (zbijane małą dynią)
 • Slalom pomiędzy dyniami
 • Na dywanie kładziemy tyle dyń ile jest dzieci. Przedszkolaki swobodnie poruszają się po sali w czasie gdy gra muzyka. Nauczycielka zabiera jedną dynie. Gdy muzyka cichnie dzieci szybko stają przy dyni. Dziecko, które nie zdążyło odpada z gry. Bawimy się do chwili gdy na dywanie zostanie jedna dynia i jeden przedszkolak- zwycięzca. Zabawę można powtórzyć jeśli dzieci będą chciały 🙂 

  4. Dyniowy poczęstunek

  Nauczycielka zaprasza dzieci na poczęstunek w Krainie Dyni. Dzieci siadają do stolików i próbują potrawę z dyni. Na stole może się też znaleźć picie i jedzenie w kolorze pomarańczowym np. mandarynki.

  5. Praca grupowa „Dynie”

  Z dużego bloku rysunkowego wycinamy paski w kolorze pomarańczowym ( szerokość około 4 cm). Każde dziecko przykleja pomarańczowy pasek na brystol. Smarujemy klejem tylko końcówki paska, dzięki temu uzyskamy efekt 3D. Z pasków tworzymy wypukłą dynię. Na końcu przyklejamy zielone paski (zwinięte przez nauczycielkę za pomocą nożyczek).

  6. Dyniowa fotobudka

  Nauczycielka przygotowuje wcześniej  fotobudkę „Dynie”. Możecie zrobić taką jak ja 🙂 Wszystkie elementy wycięłam z brystolu i nakleiłam na karton. Brzegi kartonu ozdobiłam pomarańczową bibułą ( tam gdzie jest otwór na głowę). Szczegóły domalowałam pastelami.
  Taka sesja zdjęciowa to dla dzieci atrakcja i świetna pamiątka z obchodów Dnia Dyni.

  7.  Pamiątka z Krainy Dyni

  Na koniec zajęć nauczycielka wręcza dzieciom upominek z Krainy Dyni. Ja wykonałam dla każdego dziecka dynie na patyczku, który można wbić np. do doniczki. W tamtym roku dzieci otrzymały od nas lizaki zawinięte w bibułę. 

  8. Powrót z Krainy Dyni.

  Dzieci ponownie ustawiają się pociąg i wracają do przedszkola. Można też wrócić samolotem…Dzieci ustawiają się w kole, rozkładają ręce na boki i lecą w rytm piosenki „Leci mucha mucholotem”. Na koniec lądują, kładą się na dywanie, na chwilę zamykają oczy. Gdy otwierają  oczy znów są w przedszkolu 🙂 
  Robiąc ozdoby i upominki dla dzieci można zrezygnować z elementów buzi dyni. 

  Jeśli spodobały Ci się pomysły na Dzień Dyni to miło mi będzie jeśli udostępnisz ten post 🙂 

  Udanej zabawy! :*